Kdekdo by si mohl myslet, že za 5 let na pozici konzultanta ho už nic nemůže překvapit. Jak začínal, co všechno se musel naučit a z jakých projektů má opravdovou radost, i o tom jsme si povídali s Petrem Jelínkem.
Řekni nám něco o sobě ve 3 větách
V Ayming pracuji na pozici Senior Innovation Consultanta a pomáhám klientům zpracovávat odpočet na VaV. Snažím se nacházet řešení na složité situace a maximalizovat daňovou úsporu, a to vše v souladu s legislativními požadavky. Celkově rád pracuji efektivně a přímočaře, abych neplýtval časem svým ani klientovým.
Jak dlouho pracuješ v Ayming a co Tě do firmy přivedlo?
Do Ayming jsem přišel z automotive prostředí a jsem zde již téměř 5 let. Přivedla mě sem možnost poznat různorodé projekty u společností, kteří jsou lídři ve svém oboru.
Jakou nejčastější specializaci mají klienti, se kterými pracuješ?
Samozřejmě jsou to automotive společnosti, dále podniky, které vyvíjí např. jednoúčelové stroje, firmy se zaměřením na IT nebo nové technologie. Je to hodně různorodé a tak na sobě člověk neustále pracuje.
Co je na začátku jednání s klientem nejtěžší?
Na začátku je vždy důležité nastavit s klientem podmínky spolupráce. A teď nemluvím o smlouvě. Je potřeba vysvětlit klientovi, a tím myslím zejména pracovníky, kteří pak reálně dodávají potřebné podklady pro odpočet VaV (projektový manažeři, technický ředitel, finanční oddělení atd.), že některé věci se udělat musí a mají své termíny. Pokud si získám důvěru klienta a klient bude jednat ve shodě s našimi doporučeními (a naše zkušenosti mu v tom pomáhají), pravděpodobnost následných problémů s FÚ je minimální.
Když začneš pracovat na novém projektu, co posuzuješ jako první? A je něco, kde si na první pohled řekneš: Tohle bude krásná práce?
Na začátku je vždy potřeba posoudit splnění legislativních požadavků projektu. Ne vždy to však musí být na začátku projektu hned jasné. Stává se, že na začátku klient vnímá projekt jako rutinní záležitost, která se v průběhu času a komplikací změní ve vývojový projekt. Zde je potřeba být s klientem v častém kontaktu, abychom i tyto projekty mohli včas podchytit a pobavit se o jejich případném zařazení do odpočtu a poslání oznámení (avíza) FÚ.
A z toho vyplývá i odpověď na druhou otázku. Na začátku vás zaujme třeba obor, ve kterém je projekt realizován. Obecně ale můžu říct, že mám rád, když projekt končí něčím hmatatelným – nějakým fyzickým produktem a klient mi ho s hrdostí osobně představí.
Na jaké nejčastější problémy v jednání s klienty narážíš?
Často musím nejdřív přesvědčit vykonavatele projektu (např. vedoucího vývoje apod), že to, co ujednali jeho nadřízení, má smysl. A že spolupráce je hlavně na něm, protože s ním následně budu řešit termíny, doklady, zprávy apod. Ona nutná administrativa může někdy připadat lidem z vývoje a výzkumu jako zbytečnost, ale bez ní to nejde.
Co tě na práci konzultanta pro inovace v Ayming baví?
Spolupráce s inspirativními lidmi, poznávání nových projektů a v neposlední řadě to, že jsem součástí skvělého týmu. Mám štěstí, že se v Ayming potkala dobrá parta lidí, se kterými si rozumím nejen pracovně, ale i lidsky.
Na jaký pracovní úspěch nebo výsledek jsi nejvíce hrdý?
Pokaždé, když mohu klientovi poradit a najít cestu, aby si mohl uplatnit své náklady na VaV, a ty pak reinvestovat do dalšího vývoje. Každý klient je jiný, každý projekt je jiný. Míra individuálního přístupu je vysoká. Ale když se věc podaří a hotový projekt např. znamená opravdový posun a možnost širokého využití, je skvělý pocit, že naše společnost (a já) jsme mohli být toho celého součástí.
Jak rád trávíš volný čas? Co jsou Tvé koníčky? Jak relaxuješ?
Když netrávím čas se svým dvouletým synem, tak mě nejčastěji najdete na tréninku MMA. V létě pak s partou vyrážíme na kola nebo wakeboard.
Petr je aktivní na LinkedInu – propojte se
Žádné komentáře